Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo

  • Home
  • Gdzie leżą granice kłamstwa w sprzedaży?

Gdzie leżą granice kłamstwa w sprzedaży?

Sprzedawania uczyłem się m.in. od Amerykanów. Mają oni szereg powiedzonek, które w jakimś stopniu usprawiedliwiają perswazyjne triki oraz sprzedażową przesadę lub mijanie się z prawdą. Na przykład występująca w paru wariantach sentencja "figures never lie, liars (often) figure". Co można przetłumaczyć: liczby nie kłamią, więc kłamcy (często) używają liczb. Stąd częste wśród sprawnych sprzedawców odwoływanie się do (wybranych) danych, wykresów, statystyk itp.

Albo "sales licence". Z grubsza oznacza to, że sprzedawcy mają prawo do pomijania jednych faktów i wyolbrzymiania znaczenia innych, że nie muszą się stosować to "normalnych" zasad w komunikacji międzyludzkiej, np. szczerości czy otwartości. Taka dyspensa od bycia prawdomównym i transparentnym przyznawana jest przez niektórych także innym zawodom, na przykład marketingowcom, politykom czy artystom.

Tematy etyki czy kłamstwa ogólnie są trudne, nawet jeśli pominiemy kontrowersje związane z definiowaniem wspomnianych pojęć. Kwestia etyki w sprzedaży jest również niełatwa. Jednak należy ją podnieść, ze względu na konsekwencje zaniechania. Co czynię z... pewną nieśmiałością.
 
Dlaczego sprzedawcy oszukują?
Jednym przychodzi to naturalnie - każdy z nas dostaje w domu coś w rodzaju moralnego kompasu, a że domy różne, to i różne kompasy. To także kwestia warunkowania - niektórzy nauczyli się poprzez własne doświadczenie, że się to opłaca. Inni, zatrudniając się w zawodzie sprzedawcy, trafiają do środowiska, w którym czają się pokusy i istnieje nieustająca presja.
 
Pokusa to każdy kontakt z nowym klientem, który można rozegrać rzetelnie, profesjonalnie, albo pójść na skróty: np. podać się za sprzedawcę innego teleoperatora, byle tylko zdobyć podpis na umowie, lub pominąć albo zbagatelizować istotne informacje o drakońskich warunkach wcześniejszego rozwiązania umowy ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Byle klient wpłacił pieniądze i można było zgarnąć prowizję.
 
Źródła presji są liczne: sprzedawca chce się sprawdzić w zawodzie, dobrze wypaść przed innymi, nie zawieść szefa. Oczekiwania szefów - menedżerów sprzedaży - dolewają oliwy do ognia, szczególnie gdy sformułowane są "nie obchodzi mnie jak, byle byś przekroczył target". Sami menedżerowie z trudem dźwigają presję płynącą ze strony ich szefów, zarządów, właścicieli czy rynków finansowych.
 
Jakie są konsekwencje?
Konsekwencje wątpliwych moralnie działań sprzedawców są liczne, ale daje się je sprowadzić do następującej sytuacji - nawet jeśli uda się uzyskać pewien krótkofalowy wynik, to w średnim i długim terminie cierpi zwykle sprzedawca i firma (marka), często także management, czasem branża.
 
Przykłady? Konkurencja na uwalnianym stopniowo rynku operatorskim doprowadziła do tego, że reprezentant telekomu, w szczególności sprzedawca D2D (ang. door-to-door, po polsku domokrążca) jest uważany za potencjalnego oszusta - przykładem niech będą kampanie (ulotki, internet), których celem jest ostrzeganie starszych ludzi przed zagrożeniami ze strony domokrążnych sprzedawców.
 
Wielu sprzedawców ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych ma kłopot, bo choć często już nie są zatrudnieni w firmach, w których sprzedawali produkty z kwestionowanymi przez KNF zapisami, nie mają się gdzie ukryć - klienci znają ich z imienia i nazwiska i zmiana wizytówki niewiele im pomoże, jeśli chodzi o relacje z byłymi klientami.
 
Firmy sprzedające tzw. "struktury" też mają kłopot - wizerunkowy. Kary nałożone przez KNF czy pozwy zbiorowe kończące się wyrokami nie pomagają markom banków czy grup kapitałowych.
 
Co zatem robić?
W teorii można próbować odpowiednio dobierać sprzedawców. Według badań, doświadczenie (wiek), edukacja i płeć są skorelowane z poziomem uczciwości w sprzedaży. W uproszczeniu wynikałoby z nich, że najlepiej zatrudniać doświadczone, wykształcone kobiety. Ale statystyki nie potwierdzają, aby taki profil był popularny, zarówno po stronie podaży jak i popytu.
 
Można próbować eliminować z zespołu typy machiaweliczne lub psychopatyczne jednak jest to mało realne. Po pierwsze, przez lata się to nie udawało (być może dlatego, że wydaje się iż tego typu osoby są zręcznymi manipulatorami, zdolnymi dostarczać wyniki, przynajmniej krótkookresowo), po drugie nie ma zgody ani co do tego, czy tego typu osoby winny być wyławiane z populacji (i jednocześnie izolowane), ani jakim sposobem.
 
Odroczenie gratyfikacji
Dla adeptów sprzedaży (oraz ich szefów) mam następującą rekomendację, którą - choć jestem sprzedawcą z krwi i kości - podam w formie metaforycznej, na bazie prawdziwego, naukowego badania. Na Uniwersytecie Stanforda, na przełomie lat 60. i 70., pod kierunkiem Waltera Mischela odbyła się seria eksperymentów, która została najlepiej zapamiętana jako "marshmallow test" - należałoby to przetłumaczyć jako test ciastek/z ciastkami lub test ze słodyczami (marshmallows to coś w rodzaju słodkich pianek, jednak w eksperymencie były wykorzystywane także ciastka i precle).
 
Dzieci w wieku 4-6 lat zostały postawione przed następującym wyborem - mogły albo dostać słodycz/ciastko od razu, albo podwójną ilość słodyczy/dwa ciastka po piętnastu minutach oczekiwania. Część dzieci zjadła po ciastku od razu, jednak sporo z nich było w stanie - stosując różne strategie "przetrwania" - wytrzymać do upłynięcia piętnastu minut i cieszyć się podwójną gratyfikacją. Po latach i ku zdumieniu badaczy dzieci, które były w stanie odroczyć nagrodę, wypadały od pozostałej grupy lepiej w kilku miernikach życiowego sukcesu.
 
Artykuł pierwotnie ukazał się na stronach forbes.pl, 07.08.2015
 

Biuro ›
GM Solutions sp. z o.o.
02-647 Warszawa,
ul. Tagore 3 lok. 27
+ 48 502 196 376
biuro małpa gms.edu.pl

 

Dane rejestrowe ›
GM Solutions sp. z o.o.
31-044 Kraków,
ul. Grodzka 42/1
KRS: 0000268821
NIP: 676-233-49-49
Regon: 120360553
Kapitał zak.: 50 000 PLN

 

facebook linkedin goldenline