Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo

  • Home
  • Coaching - dobre wieści?

Coaching - dobre wieści?

Współpraca europejskiej rady coachingu i mentoringu - EMCC - oraz amerykańskiej federacji coachingu - ICF - zaowocowała na kilka sposobów. Po pierwsze, powstał ponadatlantycki sojusz GCMA - Global Coaching & Mentoring Alliance. Poza ICF oraz EMCC sojusz tworzy brytyjska organizacja Association for Coaching. Po drugie, powstał profesjonalny statut coachingu i mentoringu (Professional Charter for Coaching and Mentoring). Po trzecie, statut został dobrze przyjęty przez UE i dopuszczony do publikacji na stronach internetowych EU.

 
Niejako przy okazji pojawiły się definicje coachingu i mentoringu. W oryginalnym brzmieniu:

"Coaching: is a process limited to a specific period of time that supports individuals, teams or groups in acting purposefully and appropriately in the context they find themselves in. The coach supports clients in achieving greater self-awareness, improved self-management skills and increased self-efficacy, so that they develop their own goals and solutions appropriate to their context.

Mentoring: is a developmental process in which a more experienced person shares their knowledge with a less experienced person in a specific context through a series of conversations."

Z jednej strony to dobre wieści. Ppróba dodefiniowania coachingu i mentoringu i - może przede wszystkim - rozróżnienia pomiędzy jednym i drugim działaniem - jest kolejnym pozytywnym krokiem w kierunku uporządkowania branży. Z drugiej, definicje są na tyle szerokie, że będą dawać pole do szerokiej interpretacji.

Skupiając się na pozytywach... mentoring jest wg definicji relacją 1 na 1, rozmową bardziej doświadczonej osoby z mniej doświadczoną. Coaching - działaniem ograniczonym czasowo, facylitacją, pomocą świadczoną wobec jednostki lub zespołu w odnalezieniu się w konkretnej sytuacji, w dookreśleniu własnych celów i sposobów ich realizacji.

Z jednej strony docierają dobre wieści. Z innej, mniej pozytywne. Ostatnie nasze doświadczenia... Spotykam coacha, który bezwarunkowo odmawia tzw. sesji zerowej, nie dając w ten sposób klientowi coachingu wyboru osoby, którą obdarzy zaufaniem. Albo - potencjalny klient jest obruszony na to, że nie zgadzam się pracować z dużą liczbą coachee - ich dotychczasowy coach realizował do 7 sesji dziennie - to była efektywność!

Hmm...

 

Biuro ›
GM Solutions sp. z o.o.
02-647 Warszawa,
ul. Tagore 3 lok. 27
+ 48 502 196 376
biuro małpa gms.edu.pl

 

Dane rejestrowe ›
GM Solutions sp. z o.o.
31-044 Kraków,
ul. Grodzka 42/1
KRS: 0000268821
NIP: 676-233-49-49
Regon: 120360553
Kapitał zak.: 50 000 PLN

 

facebook linkedin goldenline